Federatia Romana de Karate Traditional

Sub Inalt patronajul Altetei Sale Regale, Principele Radu al Romaniei

Federatia Româna de Karate Traditional a luat fiinta în anul 1993, în baza Ordinului MTS nr.306/1993, sub denumirea de "F.R. KARATE TRADITIONAL SI DISCIPLINE ASOCIATE" urmând ca în 1996 sa devina în forma actuala si anume F.R. KARATE TRADITIONAL. Pâna în anul 1993, federatia a facut parte împreuna cu toate celelalte stiluri care mai târziu au devenit federatii independente, din singura federatie de Arte Martiale recunoscuta de MTS la acea data si  anume F. R. de Arte Martiale.

Federatia Româna de Karate Traditional este afiliata la nivel international la urmatoarele foruri:

Federatii mondiale de disciplina:
Federatia Internationala de Karate Traditional (ITKF)
Adresa: 1930 WILSHIRE BLVD, SUITE 1208, LOS ANGELES, CALIFORNIA 90057 SUA
Tel: 001-2134838262 Fax: 001-2134834060 email: itkf@itkf.org

WFF (World Fudokan Federation)
Bulevar Zorana Dindica 123v/6
11070 Beograd 27
ZIP (post code) :190311
Republica Serbia, Europe

Federatia europeana de disciplina:
Federatia Europeana de Karate Traditional (ETKF)
Adresa: 68, VI LATTANZIO - 20137 MILANO, ITALY

Conducerea FRKT in mandatul curent, 2017 - 2020 (Biroul Federal compus din 17 membri)

Presedinte:
Nicolae MARANDICI

Președinte de onoare:
Șerban VALECA

Vicepresedinti:
Janos SIMO
Constantin ADASCALITEI
Niculae DUMITRESCU
Paul PINTILIE

Secretar federal:
Adrian NEDELOIU

Antrenori federali:
Roxana Monica CRUHER
Danuț SMALBERGER

Membrii alesi:
Florica PRICOB
Ilie DOBRE
Mircea Cristian POPA
Mihai TAMPEANU
Cornel MUSAT
Gabriela DINEATA
Calin MARINCAȘ

Membrii de drept:
Magdalena Elena PAUL / Instructor sportiv
Daniela NICOLAE / contabil

Cenzor:
Maria GEORGESCU

Comisiile şi Colegiile tehnice ale FRKT din mandatul curent: 2017-2020

Comisia centrală tehnică
Preşedinte:                Nicolae MARANDICI
Vicepreşedinte:            Roxana CRUHER
Membrii:    Niculae DUMITRESCU, Florica PRICOB, Paul PINTILIE, Ilie DOBRE, Mircea POPA, Monika BUDUSAN

Comisia centrală de disciplină
Preşedinte:                Janos SIMO
Vicepreşedinte:            Roxana CRUHER
Membrii:    Florica PRICOB, Paul PINTILIE, Ilie DOBRE, Cornel MUSAT, Adrian NEDELOIU

Comisia centrală de apel
Preşedinte:                Danut SMALBERGHER
Vicepreşedinte:            Valeca SERBAN
Membrii:    

Comisia centrală de competiţii, legitimari, transferări, clasificări sportive şi statistică
Preşedinte:                Magda PAUL
Vicepreşedinte:            Gabriela DINEATA
Membrii:    Nicolae MARANDICI, Adrian NEDELOIU, NICOLAE DANIELA

Colegiul central al arbitrilor
Preşedinte:                Niculae DUMITRESCU
Vicepreşedinte:            Roxana CRUHER
Membrii: Ilie DOBRE, Florica PRICOB, Paul PINTILIE, Mihai TAMPEANU, Mircea POPA, Adrian NEDELOIU

Comisia centrală de propagandă, promovare şi dezvoltare  karateului tradiţional
Preşedinte:    Valeca SERBAN
Vicepreşedinte:    Paul PINTILIE
Membrii: Mihai TAMPEANU, Calin MARINCAS, Monika BUDUSAN, Constantin DUMITRIU, Constantin ADASCLITEI, Alina POPA

Colegiul central al antrenorilor
Preşedinte:    Janos SIMO
Antrenor federal:         Roxana CRUHER – antrenor principal al loturilor Naţionale
Antrenor federal:         Danut SMALBERGHER– antrenor secund al loturilor Naţionale
Membrii:    Cornel MUSAT, Paul PINTILIE, Adrian NEDELOIU, Ilie DOBRE

Antrenor principal la lotul de seniori:     Adrian NEDELOIU
Antrenor principal la lotul de tineret:     Cornel MUSAT
Antrenor principal la lotul de juniori:     Florica PRICOB
Antrenor principal la lotul de cadeti:         Paul PINTILIE


Comisia centrală de acordare a gradelor
Preşedinte:                Nicolae MARANDICI
Vicepreşedinte:            Roxana CRUHER
Membrii:    Janos SIMO, Ilie DOBRE, Paul PINTILIE, Florica PRICOB, Mircea POPA, Niculae DUMITRESCU, Adrian NEDELOIU

Comisia centrală medicală si antidoping
Preşedinte:                Cristian CELEA
Vicepreşedinte:            Magda PAUL
Membrii:    GABRIELA DINEAŢĂ

Comisia centrală de reguli şi regulamente
Preşedinte:                Cristina TIMAR
Vicepreşedinte:            Niculae DUMITRESCU
Membrii:    Nicolae MARANDICI, Janos SIMO, Magda PAUL, Roxana CRUHER, VALECS SERBAN, Cristian CELEA 


Mai multe detalii despre Federatia Româna de Karate Traditional puteti afla accesand urmatoarele resurse oficiale:

 

Gichin Funakoshi

Hidetaka Nishiyama

Vladimir Jorga

Ilija Jorga

Dan Stuparu

Sponsorizează

Alege clubul cu care dorești să intri în contact sau discută direct cu Federația Română de Karate Tradițional.

Înscriere club

Înscrie-ți clubul pe Harta Karate-ului Tradițional din România. Clubul trebuie să fie acreditat și afiliat FRKT/ETFK/ITKF sau WFF.

Postează info

Trimite-ne un eveniment, antrenament sau articol despre Karate Tradițional și noi îl vom publica.

Contact

Dacă ai nevoie de ajutor nu ezita să ne contactezi.